Zakaj vaditi jogo z menoj?
Klasična in dinamična hatha joga
Klasična hatha joga uporablja asane v različnih sekvencah, ki jih bolj ali manj statično zadržujemo. Dinamična hatha joga ali vinjasa stil joge pa asane tekoče povezuje med seboj in v njih dodaja gibanje. Na praksah joge, ki jih vodim, je večinoma kombinacija obojega. Poudarek je na zavestnem gibanju skozi asane, progresivnem izvajanju korakov do končne asane in povezovanju giba z dihom.
Poudariti velja še en pomemben aspekt dinamičnega izvajanja asan. Optimalen položaj telesa je v statični asani veliko lažje doseči kot v gibanju. Na primer, v statični asani bojevnik se postavimo optimalno. Če asani dodamo še gibanje rok in trupa, pogosto zgubimo ravnotežje, optimalno lego hrbtenice, poravnanost,… Naše telo pa je ustvarjeno za gibanje in skozi življenje ne potujemo statično. Optimalna poravnanost telesa je izziv, ki je za naše zdravje še kako pomemben.
Manjše skupine – več posvečanja vam
Strokovnost
Zaključila sem intenziven enoleten program za učitelja joge, usklajen z evropskimi in ameriškimi standardi jogijskih zvez. Poleg jogijskih vsebin sem v programu pridobila tudi znanja s področja funkcionalne anatomije, kineziologije, didaktike in somatike. Poleg stalnega izobraževanja na tečajih, iz literature in lastne prakse, sem opravila tudi nadaljevalni trening za učitelja joge za nosečnice. Sem tudi Trenerka nevrolingvističnega programiranja (NLP). Kombinacija jogijskih in nevrolingvističnih znanj mi omogoča, da učence na tečajih joge popeljem proti jogijski praksi, katere rezultat bo sproščenost, zadovoljstvo in predvsem doživetje. Več o meni
Več kot vadba
Vadba poteka v obliki tečaja joge. Tako kot začnemo graditi nebotičnik pri temeljih in dodajamo nadstropje za nadstropjem, stopnjujemo tudi zahtevnost jogijskih tehnik v naši praksi. Postopoma in sistematično boste spoznali svoje telo, se naučili pravilnega izvajanja položajev in dihalnih tehnik, postopno napredovali in stopnjevali zahtevnost. Ne gre zgolj za vadbo, ampak pridobite znanja, ki vam ostanejo in jih lahko uporabite pri vadbi doma ali v najrazličnejših življenjskih situacijah (pri dvigovanju bremen, pestovanju otroka, kidanju snega, pospravljanju itd.)
Zaključene skupine
Vadbena skupina se oblikuje na začetku semestra ali drugega dogovorjenega termina. Ker vadimo po sistemu tečaja, torej postopnega in sistematičnega spoznavanja jogijskih tehnik, se znanje iz vadbe v vadbo nadgrajuje. Le z redno vadbo lahko dosežemo prave učinke joge, zato je odločitev za vpis za daljše časovno obdobje mnogo bolj smiselna kot naključni enkratni obiski.
Razgibamo celo telo
V posamezni praksi joge vključimo v delo vse mišične skupine. Tudi če je ura tematska, npr. če delamo na zavedanju centra (trebušnih mišic in medeničnega dna), vseeno vključimo tudi ostale mišične skupine (noge, roke, ramenski del, hrbtne mišice,…).
Spoštovanje individualnih omejitev, potreb in želja
Nimamo vsi enakih teles. Gibčnost telesa, mišična masa, sposobnost koordinacija gibov, poškodbe in bolezni v preteklosti, notranje čustveno stanje, druge telesne in psihične omejitve – vse to vpliva na vadbo joge. Pri vodenju tečaja joge to upoštevam in prilagodim omejitvam in potrebam posameznika.