Uporabni nasveti s področja komunikacije, joge in razumevanja telesa in uma.
Čuječnost. Kaj je in kaj mi ponuja?
Čuječnost si počasi, a vztrajno utira pot na Zahod. Nekateri vidijo v njej olajšanje pri tesnobi ali stresu, drugi predlagajo tehnike čuječnosti pri zdravstvenih težavah in iskanju notranjega miru in koncentraciji. Osnovni namen čuječnosti, ki ima korenine na Vzhodu, pa ni bil mir.
Čuječnost je življenjska praksa, ki nam pomaga razširiti zavedanje in splošno prisotnost v trenutku. Omogoča nam, da postanemo bolj »občutljivi« na to, kar se dogaja v sedanjem trenutku v nas samih (naš notranji svet) in v naši okolici (socialno okolje, partner, prijatelji, družina…).
Čuječnost lahko definiramo kot namerno zavedanje sedanjega trenutka, vendar brez presojanja, obsojanja, kritiziranja, izbiranja (lep/grd, slab/dober, ipd.). Ta spretnost se razvija počasi s sistematičnimi rednimi praksami meditacije čuječnosti ter z zavedanjem in sprejemanjem dogajanja v vsakdanjem življenju.
Vadba čuječnosti je podoba treningu mišic. Kar treniraš, se okrepi. Torej, bolj kot vadimo pozornost, močnejša postaja. Naš um se okrepi in postaja vse močnejši pomočnik v vsakdanjem življenju.
Na Vzhodu se um ne nanaša samo na misli in prepričanja – kot je zaznano iz praks na Zahodu. Um je zavestno zavedanje samo. Zavedamo se našega razmišljanja in tako lahko pregledamo misli. Gre za zavedanje dogajanja, kjer ni obsojanja in kritike.
Čuječnost spodbuja razvijanje načina življenja, ki pomaga živeti bolj zdravo in radostno življenje. Korenine čuječnosti segajo v prakse meditacij starodavnih duhovnih tradicij, vendar je ljub starim temeljem to univerzalna praksa.
Številnim ljudem po vsem svetu praksa čuječnosti pomaga obdržati ali pridobiti svoj notranji mir, boljšo koncentracijo, lažje in bolj učinkovito reševanje vsakdanjih težav, boljše počutje, in še mnogo drugega.
S pomočjo čuječnosti umirimo misli ter čustva in se od njih oddaljimo. Pomaga nam razreševati telesne občutke, ki so odsevi misli in čustev. Praksa uči oddaljiti se od čustev in misli. Postanemo le priča, opazovalec dogajanja. To pa nam pomaga bolje reševati konflikte tako znotraj nas samih, kot zunaj nas.
Zanimivo je, kako s pomočjo zgolj opazovanja dogajanja in ne-navezovanja na vse bežne misli, z lahkoto opravimo s strahovi, anksioznostjo, skrbmi in podobnimi težavami. Naj spomnim, te težave so iz dneva v dan vse pogostejši vzroki obolevnosti zlasti na Zahodu.
Torej, medtem ko je cilj čuječnosti, da se zavestno zavedamo svoje prisotnosti in smo le priča dogajanju – le opazujemo in ne reagiramo, postaja um mirnejši, telesno, čustveno in mentalno pa pridobivamo ravnovesje.
To pa so kvalitete, ki si jih želi vsakdo.
Alenka Dijak,
trenerka in coach čuječnosti, dipl. terapevtka medicinske hipnoze, terapevtka kognitivne vedenjske terapije in kinezioterapevtka po metodi tradicionalne kitajske medicine
Spletna stran
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice