Uporabne teme s področja komunikacije, joge in razumevanja telesa in uma.

Uporabne teme s področja komunikacije, joge in razumevanja telesa in uma.
Sprehod po poteh kulturne dediščine po stari višarski romarski (Jakobovi) poti, ki so ga za vas pripravile udeleženke sekcije Zdravje v Mojstrani. Fotogalerija.
Letošnji 15. april je bil prav posebno prijeten dan. Ponedeljek, ko je dan za naša srečanja s člani sekcije Zdravje v Mojstrani ali Gozd Martuljku, smo tokrat preživeli na prostem. Sprehodili smo se po Mojstrani in Radovni in si ogledali zanimive kotičke, vsaj nekatere med njimi boste težko našli v turističnih vodnikih. A so še kako zanimivi!
Pot, ki smo jo prehodili, je del stare romarske poti na Višarje ali Jakobove poti v okolici Mojstrane. Skupina zagnanih Mojstrančank v zlatih letih (poimenovale so se Murke) si je zadala, da to pot ponovno obudi in obenem poveže kulturne, zgodovinske in etnografske značilnosti svojega kraja. In nastala je pot, ki smo jo v taki obliki prehodili pilotno in jo predstavljam v slikah spodaj.
Bravo Murke: Mirjana Ažman, Metka Kern Trček, Romana Kokalj, Meta Košir, Mirjam Kozan, Erika Krznarič, Monika Pintar in Mojca Vidmar.
Res, da je prvotna pobuda za izvedbo projektov (tale je eden od večih v okviru Sekcije Zdravje) prišla od mene, a idejo, načrt in izvedbo so v celoti prispevale članice projektne skupine Murke. Gospe so delale več mesecev in pripravile načrt poti, naštudirale zgodovino, iskale podatke v najrazličnejših virih, se pogovarjale z ljudmi, in nas na koncu popeljale po poti in vsako od zanimivosti tudi odlično predstavile.
Za vse tiste, ki si želite podobne dogodivščine, so pripravile tudi brošuro, v kateri so celotno pot in njene znamenitosti tudi opisale. Najdete jo tule: Mojstrana – Stara višarska pot
In ne, sekcija Zdravje, ki poteka pod okriljem Ljudske univerze Jesenice, financira pa jo občina Kranjska Gora, ni postala turistični krožek. Taki projekti imajo še kako pomemben doprinos k zdravju v zlatih letih:
Poleg tega pa projekt oživitve višarske romarske poti morda čaka še svetla prihodnost: Murke ga bodo ponudile lokalnemu Turističnemu društvu Dovje-Mojstrana in morda bo postal del turistične ponudbe kraja. Kaj takega si zagotovo zasluži.
Veste, kaj je najlepše v Mojstrani? Pogled na Dovje.
Tako se prebivalci Dovja, razgledne vasi na nasprotnem bregu gornjesavske doline, radi pošalijo na račun Mojstrane.
Torej, povabljeni v Mojstrano. Lahko si ustvarite čudovit izlet izven s turisti prenatrpanih krajev in ga združite s pohodom na Grančišče, v Vrata, Kot ali Krmo… Možnosti je ogromno.
Romarska in vodniška gostilna. Ena najlepših in najstarejših hiš v centru Mojstrane je omenjena že v urbarju leta 1318. V njej so se ustavljali romarji, popotniki in tovorniki. Na freski je upodobljena Višarska Marija.
Zelo pomemben in pogost gost pri Šmercu je bil dr. Rudolf Baumbach (1840 – 1905), ki je v nemškem jeziku 1877. leta spesnil pravljico o Zlatorogu (1886 jo je prevedel Alojz Funtek). Za lik trentarskega lovca (Der Trentajäger), ki zalezuje Zlatoroga, je uporabil drznega vodnika in lovca Gregorja Rabiča, navdih za lik Jerice pa je domnevno našel pri Šmercovi Špeli.
Še ena od hiš, ki je tipičen primer alpske arhitekture (še lepša je Hudgijeva hiša na eni od naslednjih slik). Iz preprostih koč so kmetje začeli postavljati samostojne domačije, od katerih so nekatere prave mojstrovine. Kmečki dom je bil skromen, vendar praktičen, smotrn, pretiranega okrasja ni bilo. Značilnosti alpskega stavbarstva so: kamniti zidovi, majhna okna s kovanimi gavtri, lesena ostrešja s čopi, ganki, tipično okrasje – prezračevalne line, bogati portali, v premožnejših hišah šivani robovi.
V Mruščevi hiši je živel Mihael Ambrožič (1864 – 1904), znani slovenski čebelar. Proučeval je čebele, izboljšal je oblike panjev, se posvečal izdelavi umetnega satovja in vzreji čebel matic. Tudi po njegovi zaslugi je kranjska sivka zaslovela po vsem svetu. Pročelje hiše krasijo plošče z napisi krajev, v katerih se je Mihael Ambrožič predstavljal in dobil mednarodna priznanja.
Hudgijeva hiša, v kateri se je rodil skakalec Janez Polda. Mojstrana je sicer kraj, iz katerega je izšlo kar 18 slovenskih olimpijcev. Med ogledom smo srečali ženo Janeza Polde (na fotografiji na sredini s pohodnimi palicami) in poklepetali z njo. Pri 95 letih se še vsak dan sprehodi po Mojstrani in okolici.
Višarska – Jakobova pot poteka tudi po dolini Radovne. Iz mojstrane se lahko tja odpravite peš, mi smo se do naslednjega cilja, Pocarjeve domačije, odpravili z avtom. Pocarjeva domačija je kulturni spomenik državnega pomena in ena najstarejših in redko ohranjenih starih kmečkih poslopij v TNP. V stropnem tramu ima vrezano letnico 1775.
Gostilna z odlično domačo hrano (daleč naokrog so znani po odličnih ajdovih krapih), pa tudi zgodovino. Tudi tu na pročelju lahko vidimo fresko Višarske Marije, smerokaz romarjem. Gostilna Psnak
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice