Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Gozdna joga za hrbtenico
Tokrat z vami delim idejo, kako na sprehodu narediti preprosto vajo, ki naravna vašo hrbtenico (po sedečem ali stoječem delavniku vam bo zelo hvaležna), sprosti napetosti in bolečine v ramenskem obroču in vas popelje v sprostitev. Potrebujete le 10 min.
V gozdu poiščite drevo, ki vam je všeč. Preprosto se prepustite intuiciji in si zaupajte, da boste izbrali pravega. Napolnilo vas bo z energijo, ki jo potrebujete. Energija se vedno pretaka v pravo smer. Prednost je, če je njegovo deblo čim bolj ravno, saj ga boste kasneje uporabili kot pripomoček.
Najprej si nekaj trenutkov »druženja« z drevesom vzemite za njegovo opazovanje. To vas bo sprostilo, odtegnilo vaše misli od vsakdanjih skrbi in pripeljalo v stanje tukaj in zdaj. Odkrili boste pravo malo bogastvo in na enostaven način umirili svoj um s prakticiranjem čuječnosti.
Za nekaj minut se osredotočite zgolj in samo na svoja čutila.
Najprej si svojega izbranca oglejte do zadnjega detajla. Kaj vse lahko opazite? Oglejte si barvo lubja, listov ali iglic, neizmerno bogastvo oblik korenin, debla in vej, igro svetlobe in senc, ki jo ustvarja. Nato se drevesa dotaknite, ga pobožajte. Če boste to storili z zaprtimi očmi, bo učinek še večji. Občutite hrapavost ali gladkost lubja, mehkobo lista, ostrino iglice ali vršička… Nato se posvetite zgolj in samo vonjem, ki vas obdajajo. Morda zaznate aromatičen vonj, ki se meša z zemeljskim vonjem gozda… Zdaj poslušajte. Zaznajte tišino, ki jo moti le oglašanje ptic, šumljanje igre vetra v krošnji in “glasbo”, ki jo ustvarjajo njegovi prebivalci. Morda boste objeli drevo in vam bo nek notranji glas prinesel sporočilo, ki vam ga posreduje drevo.
Sedaj se hrbtom naslonite na deblo in se poravnajte.
Stopala so temelj vaše drže, zato jih pazljivo postavite v širino vaših kolkov, poravnajte naravnost naprej in porazdelite težo telesa po celih stopalih. Debla se dotikajo vaše pete, zadnjica, lopatice in zadnji del glave. Dovolite hrbtenici, da se izrazijo njene naravne krivulje. Pri večini bo prostora v ledvenem delu za približno eno dlan, v vratnem delu pa za dlan in pol. Zaokrožite z rameni nazaj v smeri proti drevesu, da se odpre prsni koš, in nato ramena sprostite, odložite navzdol, stran od ušes. Telo je nežno aktivno, pa vendar celotna postavitev sprošča in naravnava vaše telo.
Opisani stoječi položaj je eden temeljnih položajev v hatha jogi in se imenuje tadasana ali gora. Ima neprecenljivo vrednost za pravilno držo in za zdravje in funkcionalnost vaše hrbtenice.
Začnite dihati zavestno.
Ko se namestite v opisanem položaju, usmerite pozornost na vaš dih. Naj vsak vaš vdih napolni najprej trebuh (popek se pomakne ven, stran od hrbtenice), nato prsni koš in na koncu povsem zgornji del pljuč pod ključnico. Vsak izdih naj poteka po obratni poti, praznite trup od zgoraj navzdol. Zadihajte v vse smeri, ne samo naprej, tudi nazaj v hrbet in v stranski del trupa. Dih naj bo sproščen, mehak in poln. Pustite ga, da teče kot lena reka, ki je ne morete prisiliti da teče; lahko le izkoriščate njen tok in plujete z njo.
Ste kdaj razmišljali o tem, zakaj se po sprehodu v gozdu tako dobro počutite?
Keltski reiki mojster Zlatko Križan pravi, da imajo drevesa izredno močan energijski tok. Energija med človekom in drevesom se vzpostavi že, ko se mu ta približa in stopi na njegove korenine. Glavni energijski tok v našem telesu poteka ob hrbtenici, kjer nahajajo trije glavni energijski kanali ali nadiji (ida, pingala in šušumna). Ko hrbtenico prislonimo ob deblo (ki je kot hrbtenica drevesa), lahko polno izkoristimo energijo drevesa za naše zdravljenje.
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice