Uporabni nasveti s področja komunikacije, joge in razumevanja telesa in uma.
Priprava domačega ghi masla
Ghi ali kuhano maslo je verjetno najbolj univerzalna maščoba na zemlji. Je okusna, zdrava in vsestransko uporabna. In ne, ni še eno od »super živil«, ki smo jih »uvozili« iz tujine. V slovenski kuhinji je doma od nekdaj. Enostavno ga lahko pripravite sami, sploh če želite tudi prihraniti. Poglejte, kako ga pripravljam že več let.
Ghi je že pred leti postal nepogrešljiv v moji kuhinji. Uporabljam ga predvsem za peko, saj je temperaturno zelo obstojen (do 252 °C). Olivno olje prekosi za celih 50 °C, od kakovostnih olj je obstojnejše le avokadovo. Ghi zato lahko uporabljamo tudi na visokih temperaturah v pečici, kjer se večino olj razgradi na škodljive sestavine. Včasih pa se z njim »posladkam« kar tako – najboljši je na prepečencu 🙂
Ghee, gi, ghi, žonta, masunek, masung, kuhano ali topljeno maslo – vse to so različni izrazi za isto stvar. Včasih so po vaseh jasno vedeli, kaj pomeni puter (navadno surovo maslo) in maslo (ghi ali kuhano maslo). Na tržnicah je bil zelo cenjen živež, dajali so ga kot darilo mladim mamicam, cenjen je bil med vojaki zaradi vsestranske uporabnosti, z njim so mazali sklepe, ozebline, suho kožo, vnete ritke…
Kaj je ghi?
Ghi je surovo maslo, ki ga prekuhamo. S postopkom kuhanja se iz masla odstranijo ogljikovi hidrati, beljakovine, sladkorji, nečistoče in voda. Ostane torej čista maščoba, ki ima odličen okus, je ena izmed najbolj prijetnih in telesu prijaznih maščob, odlično prenaša okuse (npr. pri praženju začimb) in je lahko prebavljiva. Ni ga treba shranjevati v hladilniku, na sobni temperaturi je obstojen več mesecev. Pravzaprav je obstojen mnogo dlje, saj se z leti ne kvari, ampak zori. Meni se še ni zgodilo, da bi se ghi pokvaril.
Trdota in barva sta odvisni od temperature. Pravkar kuhan ghi je čudovite sončno zlate barve. Pri nižjih temperaturah se strdi in postane svetlejši, pri približno 27 °C se prične utekočinjati.
»Tudi maslo ghee, ki smo ga zdaj z odprtimi rokami sprejeli iz Indije, ima kot kuhano maslo na Slovenskem dolgo tradicijo. Kuhano maslo je bilo na Bohinjskem zelo znano, imeli so svojega trgovskega predstavnika, ki ga je s konji prevažal v Benetke. Bil je zelo pomemben bohinjski izvozni izdelek. Ghee pa naj bi bil nekaj res odličnega, novega. Žal nimamo samozavesti glede prehrane in nam veliko več pomeni mnenje drugih. Kot zdravilo ga uporabljajo v ayurvedi in v Sloveniji smo ga od tam spet “uvozili” nazaj domov.«
Janez Bogataj, etnolog, profesor in publicist
Koliko ghija na dan?
V različnih virih sem iskala, koliko ghija je priporočljivo zaužiti na dan (vseeno je to maščoba). Navedbe so podobne: 1 žlica na dan (15 g) ali še bolje 3 x 1 čajna žlička na dan. Ajurvedski zdravniki priporočajo 1-2 čajni žlički zjutraj na tešče. Velja za zdrave ljudi.
Zakaj je ghi tako zdrav?
Ghi je med redkimi naravnimi olji, ki vsebujejo vse aminokisline. Vsebuje Omega 3, 6 in 9 maščobne kisline. Je pravo malo bogastvo v maščobi topnih vitaminov A, D, E, K in beta karotena. Obenem tudi pomaga pri absorbciji vitaminov, mineralov in hranil. Z lahkoto prodre skozi celične membrane in tako povečuje učinkovitost v njem raztopljenih začimb in zelišč.
Ghi je antioksidant, znižuje tveganje za srčno-žilna obolenja in krepi imunski sistem (ojas po ajurvedi). Deluje protiglivično, skrbi za dobro prebavo (je lahko prebavljiva maščoba), zavira vnetja, vsebuje dobri holesterol (HDL, slabega LDL-a nima), razstruplja in pomaga pri hujšanju. In če želite pomagati svojim možganom, ga le uživajte, saj hrani živce, veča moč dojemanja, spomin in zaznavo.
Nekaj idej za uporabo
V kuhinji je ghi idealen nadomestek manj zdravim maščobam. Kakovostna hladno stiskana olja so odlična, vendar jih ne smemo uporabljati pri kuhi, ker so temperaturno neobstojna. Ocvrite jajca, prepražite čebulo ali specite pecivo raje z ghijem. Pravzaprav bi težko našli jed, kamor ghi ne bi sodil, saj obogati okus. Lahko ga dodate tudi gotovim jedem, prilogam, juham, omakam. Ghi je tudi odlična osnova za pripravo namazov.
Uporabite ga tudi izven kuhinje. Lahko je vaša vlažilna krema za obraz in telo, balzam za ustnice ali tretma proti suhim in lomljivim lasem. Ghi je odlična osnova za izdelavo krem in medij za prenos zdravilnih lastnosti rastlin (šentjanževka, sivka…) . Uporablja se tudi za zdravje oči (enkrat tedensko kanemo 1 kapljico stopljenega ghija v oko, zapremo oči in krožimo z njimi v vse smeri).
Kakovost domačega ghija bo v prvi vrsti odvisna od kakovosti masla, ki ga boste uporablili.
Priskrbite si »maslo srečnih krav« – tako jaz pravim kravam, ki so se pasle na pravi travi, uživale za krave naravno krmo (žitarice in krmila to niso) in so bile rejene na sonaraven način.
V spodnji fotogaleriji najdete postopek kuhe ghija. Skuham ga 2-3x na leto iz 10 zavitkov kakovostnega bio masla. Pri tej količini je čas kuhanja približno 1,5 h. Po mojih izračunih je doma narejeno ghi maslo vsaj za tretjino cenejše od kupljenega v trgovini.
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice