Uporabne teme s področja komunikacije, joge in razumevanja telesa in uma.
Naj novoletni sklepi držijo dlje kot sneg
Čas okrog novega leta, ko se zaključuje staro in rojeva novo obdobje, nas vabi k inventuri preteklosti in postavljanju ciljev za prihodnost. »V novem letu bom shujšal, jedel bolj zdravo, si vzel več prostega časa, bolje skrbel zase…« To vsi poznamo. Ocenjujejo, da ljudje uresničijo manj kot desetino novoletnih sklepov. Uf!
Sledi logično vprašanje: Kako pa postaviti sklep (cilj), da bo imel dobre možnosti, da ga uresničimo?
1. Svoj novoletni sklep postavite pametno
»To bo leto, ko se bom končno spravil v formo!«
Hja! Kaj pa to pravzaprav pomeni? Želite izgubiti določeno število kilogramov? Zmanjšati odstotek maščobe v telesu? Preteči 10 km 3-krat tedensko? Preživeti leto brez obiska pri zdravniku? Odgovor na tovrstna vprašanja vam bo dal merljivost, ki je eden od ključnih kriterijev dobro postavljenega cilja. Kako boste sicer vedeli, da ste cilj dosegli?
Ko oblikujemo cilje, nas rado zanese in jih postavimo nekam v oblake, do kamor ne moremo seči (bi si pa želeli). To nas bo demotiviralo in še naprej bomo polnili svojo zakladnico neuresničenih ciljev. Pomembno je, da je cilj realen (dosegljiv) in tudi natančno časovno določen (do kdaj ga bomo uresničili).
Cilj naj bo tudi specifičen (konkreten, ne splošen), kar pomeni, da točno veste, kaj ob misli nanj vidite, slišite in čutite. In ker so preproste stvari v življenju najlepše, naj bo preprost tudi vaš cilj: zapisan v kratkem trdilnem stavku in oblikovan tako, da je razumljiv 8-letnemu otroku. Nikoli ga ne oblikujemo v prihodnjiku, ampak vedno v sedanjiku – kot da se že dogaja.
Kaj mislim z opisanimi kriteriji, ponazarjajo spodnji primeri.
Ne-pametno postavljeni sklepi (cilji):
- Upam, da se bom rešil dolgov.
- Ne želim biti več debel.
- Kako bom vesel, ko bom zdravnik…
Pametno postavljeni sklepi (cilji):
- Decembra 2018 plačam zadnji obrok kredita.
- 15. septembra 2018 tehtam 70 kg.
- Junija 2020 ali prej držim v roki diplomo medicinske fakultete.
Da boste cilj uresničili, ga morate povsem jasno razumeti. Z razmišljanjem po opisanih kriterijih, boste šli skozi miselne procese, ki bodo izkristalizirali vaša hotenja in njihovo razumevanje. Na praktični delavnici Postavi svoj cilj se tega lotimo poglobljeno, z nje pa odidete z znanjem, da boste v uspeh usmerjene cilje lahko odslej postavljali sami.
In zakaj tako postavljenemu cilju rečemo pameten? Ker je zares pametno postavljen in ima zares dobre možnost, da se zgodi. In ker začetnice opisanih kriterijev sestavljajo kratico SMART, ki v angleščini pomeni pameten .
Če boste svoj pameten cilj zapisali na papir (in ga obesili na vidno mesto), bo to še dodatno dvignilo verjetnost za uresničitev. Poleg tega boste nagovarjali tudi nezavedni del uma, ki bo sodeloval pri uresničevanju.
Nezavedni del uma? Da, tudi ta je pomemben. Če ne še bolj pomemben kot zavedni del uma, ki je bil vključen v proces do sedaj.
2. Bistvo je pod gladino
Zgolj intelektualna odločitev za spremembo (z zavednim delom uma) redko prinese (trajne) rezultate. Boljšo telesno formo si nekdo lahko želi, ker hoče boljše zdravje, ker bo s prijatelji potem osvajal vršace, ker mu bodo ponovno prav tiste hude kavbojke, ker se bo lahko udeležil ljubljanskega maratona, ker bo tako bolj všeč partnerju … Take odločitve so pogosto kot nekakšen boj proti samemu sebi, terjajo napor in bolj kot energijo izbire nosijo energijo prisile (mnogokrat vsebujejo besede moram, naj bi). Vse to so razumske odločitve, ki pa so le vrh ledene gore nad morsko gladino.
Pravi temelji za trajno spremembo pa se skrivajo pod gladino, pogosto v nezavednem delu našega uma (kako do njega dostopati se lahko naučite na NLP Praktiku). O tem, kaj je v ozadju želene spremembe, redko razmišljamo, še redkeje si upamo to priznati. Kaj je razlog, da niste že zdaj v dobri telesni formi? Kaj vas žene, da jeste nezdravo? Da se ne gibljete dovolj? Si morda želite boljšo telesno formo zato, ker želite pripadati? Se počutiti boljši, vredni več? Ker želite sami sebi dokazati, da zmorete? Ker želite nekomu drugemu nekaj dokazati? Ker je tako prav in ono drugo narobe? Ker ste v sebi nemirni in napeti? Ker… Seznam primerov je brez konca.
Spreminjanje navad ni enostavno, tudi če si odkrito priznamo, da naše sedanje navade sabotirajo naše dobro počutje. Lahko se odločimo in razvijemo novo, boljšo navado. A če ni močne notranje predanosti in razumevanja, zakaj se sabotiramo in zakaj moramo to prekiniti, je verjetnost uspeha nizka.
Učinkovit sklep lahko človek postavi šele, ko razume njegov pomen in namen. Da to doseže, je potrebno vsaj malo raziskovanja sebe, svojih čustev in odzivov, vrednot in prepričanj, ki vodijo naše življenje. Torej dovolite si potopiti vase in raziskujte, kaj je dejansko tisto, kar vas bo pripeljalo do uravnoteženosti, sreče in izpolnjenosti.
Morda bo vaš sklep potem popolnoma drugačen.
»Namen odločitve ali sklepa (sankalpe) ni izpolniti želje, ampak ustvariti moč v strukturi uma.«
3. »Stopite« svoj um, da ga boste lahko oblikovali
Kakršen koli že je vaš sklep, če ga želite uresničiti, ga mora sprejeti tudi nezavedni del vašega uma.
Večino časa je naš um kot trdna steklena vaza. Lahko jo čistimo, brusimo, pilimo in vanjo vrezujemo vzorce, vendar se vse to dogaja le na površini. Oblike vaze ne moremo spremeniti, dokler je ne stopimo, kot to počne steklarski mojster: steklu da obliko tako, da steklarsko zmes stopi in jo vlije v kalup ali iz nje napiha čudovit izdelek. Steklo lahko oblikuje šele, ko je stopljeno.
Tudi um je potrebno »stopiti«, da ga lahko oblikujemo. Dokler smo nemirni, imamo glavo polno misli, ko v naglici življenja prehitevamo sami sebe, ko brez resničnega zavedanja drvimo skozi čas in pozabljamo na sedanji trenutek, smo kot trdno steklo. Spremembe, ki jih ustvarjamo pri sebi, bodo le površinske.
Nasprotno pa je um »v stopljenem stanju«, torej sprejemljiv, ko umirimo svoje telo ter valove čustvenih in mentalnih neviht, ki divjajo v nas. Šele ko se gladina umiri, je um odprt in sproščen. Takrat lahko do njega dostopamo ter ga gnetemo in oblikujemo, kot steklar oblikuje steklarsko maso. V umu ustvarimo močno usmerjevalno silo, ki bo ustvarjala globinske spremembe.
Kako pa doseči odprto stanje uma?
Odprto stanje uma je eno od povsem naravnih stanj, v katerem se lahko znajde naša zavest. Lahko ga imenujemo tudi alfa stanje možganskih valov ali t.i. hipnagogično stanje – vmesno stanje med budnostjo in spanjem. Značilnost takega stanja je umik čutov od zunanjih dražljajev (pratjahara) in visoka sprejemljivost uma, ki ga lahko usmerimo v doseganje praktično česarkoli.
Tako stanje dosežemo tudi v praksi joga nidre ali jogijskega spanja. Vabljeni, da se nam pridružite na praksah, termini so objavljeni v napovedniku. Poleg globinske sprostitve telesa, čustev in uma, vsaka praksa vsebuje tudi sklep ali odločitev, ki mu pravimo sankalpa. Je kratka izjava, ki si jo izrečete v mislih. Vtisne se v nezavedni um, ki je med joga nidro zelo sprejemljiv.
Izberite sankalpo, ki bo spremenila vso vašo osebnost, da boste v ravnovesju, srečni in izpolnjeni. Ni mišljena le za brisanje slabih navad, kot je npr. prenajedanje s čokolado. Naj sankalpa vpliva na vaš celoten življenjski vzorec, celotno osebnost, in ga preoblikuje. Prenajedanje s čokolado bo samo odpadlo.
Nekaj primerov sankalpe:
- Odprt sem za spremembe.
- Počutim se dobro v vseh pogledih.
- Opravljam delo, ob katerem mi poje srce.
- Sem potrpežljiv.
- Sem ustvarjalen.
- Sprejemam, kar potrebujem.
V praksi joga nidre je sankalpa umeščena dvakrat: na začetku, kot bi posejali seme, in na koncu, kot bi seme zalili. Lahko jo naredite tudi na začetku kakršnega koli cikla, npr. prakse joge, dneva ali novega leta.
Na prvi pogled je sankalpa lahko podobna novoletnim sklepom, a je mnogo več. V sebi nosi odločenost, voljo in prepričanost. Izhaja iz srca, torej je že v vas. Lahko jo slišite, vidite in čutite, le umiriti se morate. In ko si jo izrečete z vso prepričanostjo, odločnostjo in zavedanjem, vam pomaga ustvarjati polno življenje, kot vam je namenjeno.
»Karkoli v življenju vam lahko zataji, ne pa sankalpa, narejena med joga nidro.«
Swami Satyananda Saraswati
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice