Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Omejujoča prepričanja – kot vožnja z ročno zavoro
Zmeraj delam narobe. Sem neprivlačen. Nimam možnosti izbire. Ne znam reči ne… To je nekaj prepričanj, ki nam v življenju niso ravno v pomoč. Prepričanj se pogosto ne zavedamo, čeprav vodijo naše življenje: so kot meter, s katerim presojamo sebe, druge in svet okrog nas. Če nas podpirajo, smo uspešni. Kaj pa če nas sabotirajo?
Kaj so prepričanja? Skozi poučno zgodbo.
Najprej bi rada pojasnila, kaj sploh so prepričanja. Skozi poučno zgodbo.
Sokrat se je odpravil na sprehod izven obzidja antičnih Aten. Počival je ob poti, ko opazi, da se mu približuje popotnik.
»Pozdravljen prijatelj! Mi lahko poveš, je to pot v Atene?«
»Da, seveda.«
»Povej mi prosim, kakšni so prebivalci Aten?«
»Torej… povej mi od kje si? Kakšni so ljudje tam?«
»Prihajam iz Argosa. S ponosom lahko povem, da so ljudje iz Argosa najbolj prijazni, srečni, radodarni ljudje, kar si jih želiš srečati.«
»Prijatelj, tudi v Atenah so ljudje taki.«
Nekaj časa mine in še en popotnik pristopi k Sokratu.
»Pozdravljen prijatelj, je to pot v Atene?«
»Da, to je pot v Atene.«
»Povej mi, kakšni so ljudje v Atenah?«
»Povej mi od kje prihajaš in kakšni so ljudje tam?«
»Sem iz Argosa. Žal so ljudje tam zlobni, nesrečni in neprijazni. Ne želiš jih spoznati.«
»Dragi prijatelj, moram te razočarati. Tudi ljudje v Atenah so povsem enaki.«
Naša prepričanja določajo, kako doživljamo dogodke in so zato jedro našega vedenja. Kot pri obeh popotnikih v zgodbi, je od tega, v kaj verjamete oz. v kaj ste prepričani, odvisno, kakšen bo svet okrog vas.
Na svet gledamo skozi očala prepričanj in vidimo tisto, kar nam prepričanja dovolijo. So kot filter, ki zavrača prepričanjem nasprotna čustva kot nerazumna, škodljiva, nesmiselna, smešna.
Navajam nekaj primerov prepričanj:
- Nikoli se ne bom naučil plavati.
- Klasična glasba je dolgočasna.
- Resnica boli.
- Življenje je borba.
- Ljudje so vredni zaupanja.
- Modra barva mi ne pristaja.
Kakršna koli prepričanja že imate, ko nastopi konfliktna situacija, jih boste najverjetneje branili in vztrajali na svoji resnici. Ste že imeli pogovor s kom, ki je trdno prepričan v nekaj nasprotnega kot vi? Natresel vam je ogromno količino informacij, ki »dokazujejo«, da je njegovo prepričanje »pravilno«. In vi ste rekli: »Prav imaš, kar praviš je res. Kako sem bil lahko tako neumen? Takoj bom sprejel tvoje mnenje.«. To se verjetno ne bo zgodilo zlahka, kajne? Značilnost prepričanja je, da se ne da dokazati, vendar ima pogosto večjo moč kot nekateri »očitni dokazi«. Prepričanja so namreč »utelešena«; sami sebi jih potrjujemo tako, da jih čutimo, so del naše fiziologije. Enostavno čutite, da imate prav, kajne?
Kako prepričanja vodijo naše življenje?
Začnimo s primerom. Recimo, da imate prepričanje, da niste dobri v nastopanju. Tudi če ste odličen govorec, boste ustvarjali situacije, ki bodo potrjevale vaše prepričanje, da niste. Mogoče boste šli na oder in izvedli odličen nastop, vendar boste mislili, da ste ga izvedli slabo. K vam bo pristopil eden od poslušalcev in vas pohvalil. Zahvalili se boste, v sebi pa razmišljali, da to pravi samo zato, da bi bil prijazen. To morate narediti, drugače bi se razblinilo vaše prepričanje!
Nekatera prepričanja na nas ne delujejo usodno, če se izkažejo za neresnična. Na primer, kadar verjamemo, da je neka vrsta avtomobila boljša kot druga.
Druga skupina prepričanj ima že večji vpliv na naše življenje. Ustvarimo jih s pogojevanjem na osnovi preteklih izkušenj. Na osnovi nečesa, kar smo doživeli v preteklosti predvidimo izid v prihodnosti. Tovrstna prepričanja lahko omejijo naše sposobnosti in življenjski uspeh, odnose in uspeh v poklicu. Primer: Ne znam dobro voziti avtomobila. Nimam sreče na lotu.
Mnoga prepričanja delujejo gverilsko, »v ozadju« in ne vemo, da jih imamo. Največkrat so izven zavednega doživljanja, zato jih je težko spreminjati z logiko racionalnega razmišljanja in imajo neverjetno moč nad našim življenjem. Taka so npr. naša najzgodnejša prepričanja, ki so nastala v zgodnjem otroštvu in imajo na nas največji vpliv. So globoko zrasla z našim bitjem. Vodijo nas tako, da se nezavedno omejujemo na izkušnje, ki potrjujejo prepričanja znova in znova. Odločajo o našem pogledu na bistvena prepričanja o življenju: »Kdo sem jaz?«, »Kaj je življenje?«, »Kaj je smisel mojega obstoja?«, »Ljubezni ni.«, »Vse v življenju je odvisno od usode.« itd. Najpogosteje se ne zavedamo močnega vpliva, ki ga imajo taka prepričanja na obnašanje in občutke. Nekaj primerov.
- Če so starši otroka zanemarjali in ga pogosto kaznovali, lahko v odraslosti verjame, da si ne zasluži prijetnega življenja, da ga nihče ne ljubi in da ljudem ne more verjeti.
- Kadar človek pogosto vstopa v odnose z ljudmi, ki ga zlorabljajo ali izkoriščajo, ima po navadi jedrno prepričanje, da si zasluži biti kaznovan.
- Človek, ki pogosto izgublja dragocene predmete, navadno trpi zaradi prepričanja, da je nečesa kriv, tako da se z izgubljanjem dragocenosti kaznuje in blaži občutek krivde.
- Človek, ki zlahka odstopi od svojih ciljev, ima nezavedno prepričanje, da ne more uspeti in da si uspeha ne zasluži.
- Ljudje, ki verjamejo, da je svet poln nevarnosti, se izogibajo novim situacijam in poznanstvom, imajo težave pri iskanju boljše službe in podobnih sprememb.
Nekatera prepričanja nas v življenju podpirajo in nam pomagajo uresničevati cilje, druga pa nas omejujejo. Človek namreč težko uresniči svoj cilj, če verjame, da mu ne bo uspelo, da si ga ne zasluži ali da je uresničitev cilja nemogoča. Sabotirajo naše zavestne napore, vse dokler jih ne spremenimo. Kot bi skozi življenje želeli potovati po avtocesti z roko na ročni zavori.
Nekaj primerov najpogostejših omejujočih prepričanj:
Nisem dovolj dober.
Sem neuspešen.
Tega si ne zaslužim.
Sem manjvreden.
Sem nepomemben.
Nisem ljubljen.
Nisem dovolj zanimiv.
Zmeraj delam narobe.
Zmeraj sem na napačnem kraju.
Sem nemočen.
Napaka je vedno moja.
Sem nepopoln.
Sem neprivlačen.
Počasen sem.
Nisem koristen.
Ne morem se jasno izraziti.
Nimam možnosti izbire.
Zguba sem.
Ne znam reči »ne«.
Moje prepričanje o prepričanjih
Tudi če ste se prepoznali v katerem od navedenih primerov, imam za vas veselo novico: prepričanja se da spreminjati! Preverjeno. NLP pozna kar nekaj metod, kako omejujoča prepričanja spremeniti v taka, ki vas bodo podpirala v življenju. Na NLP Praktiku spoznate vsaj 3 tovrstne metode, tako da se lahko »čiščenja« lotite tudi sami.
Primeri povzeti po knjigi Transcendent (Živorad M. Slavninski, Založba Primus, 2010)
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice