Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
»Drži se vzravnano!« Mama je imela prav…
Ko smo bili še otroci, so nas mame opozarjale naj se držimo vzravnano. V šoli so nas učili, da moramo sedeti vzravnano. Mladi in polni energije smo takrat že na mestu težko zdržali, kaj šele da bi nam bilo mar za našo držo… Tisti, ki so slabi drži skozi leta dodali še pomanjkanje fizične aktivnosti in lenoben življenjski slog, najkasneje v srednjih letih že čutijo posledice na svojih hrbtenici.
Skoraj 80% ljudi se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici. Pravilna telesna drža je brez dvoma bistvenega pomena za naše počutje, ne samo pri izvajanju joge, ampak v vsakem trenutku našega življenja. Zakaj?
Temelj pravilne drže v stoječem položaju so stopala.
Če stopala ne bodo postavljena optimalno, bo celotno telo zrcalilo nepravilnosti. (Ne)pravilni vzorci stanja in hoje se najbolje vidijo na čevljih, ki jih veliko nosimo. Oglejte si jih in bodite pozorni na morebiten nagib enega ali obeh čevljev, neenakomernosti pri obrabi pete in podplata, druge posebnosti, po kateri se vaš čevelj razlikuje od novega. Kaj vam povejo o pogostem položaju vaših stopal?
Razporeditev teže na stopalih vpliva na občutek stabilnosti in položaj celotnega telesa, ki se preko kolen in kolkov prenese do medenice. Z medenico pa je zelo tesno povezana hrbtenica. Nepravilen položaj medenice spremeni naravne krivulje hrbtenice ali njeno poravnanost in ustvari pritisk na medvretenčne ploščice, kar sčasoma pripelje do težav. Prevelika ledvena krivulja (lordoza) pomeni velike obremenitve za križ, prevelika ukrivljenost v zgornjem delu hrbta (kifoza) pa prinese oslabljene hrbtne in ramenske mišice ter skrajšane prsne mišice. Običajno sključeni drži sledita tudi vrat in glava in že smo na dobri poti k okvaram vratnih vretenc.
Tu se že dotaknemo dihanja. Kadar s telesom kolapsiramo naprej in se zapremo v prsnem delu, stisnemo tudi pljuča. Njihovo zmogljivost jim lahko zmanjšamo tudi za 30 odstotkov. Naši organi, mišice, sklepi so prikrajšani za kisik. Če hrbtenica ni vzravnana, dihanje ne more biti lahko in svobodno.
Optimalna drža
V optimalni telesni drži se glava nahaja pokončno. Vrat je podaljšek hrbtenice in ohranja normalno vratno krivuljo. Brada je vzporedna s tlemi. Če bi pogledali telo od strani in potegnili navidezno črto od gležnja do ušesa, bi se na njej nahajala tudi kolk in ramenski sklep. Že rahel nagib glave naprej torej povzroči zaposlitev mišic zgornjega dela hrbta, saj morajo vzpostavljati ravnotežje za sedaj »pretežko« glavo. Vsakih 2,5 cm nagiba glave naprej preko linije ramen podvoji dejansko težo glave, ki jo mora telo nositi. Pri današnjem prevladujoče sedečem delu za računalnikom je to stalna praksa in ne redkost. In posledice? Bolečine v hrbtu, bolečine v vratu, bolečine v kolku, bolečine v kolenih.
Slika prikazuje, kako obremenjujoča za vretenca je napačna drža.
Za izhodišče (100 %) vzemimo obremenitev 5. ledvenega vretenca (L5) v optimalno naravnanem stoječem položaju (asana gora oz. tadasana).
Zravnano sedenje poveča obremenitev L5 na 140 %, predklon z zravnanim hrtom pod kotom 45 stopinj na 150 %. Sedenje z ukrivljeno hrbtenico (»puklasto sedenje«) pa poveča obremenitev L5 kar na 275 %!
Ležanje sprosti obremenitev, še najbolj ležanje na hrbtu z iztegnjenimi nogami na 25 %. V jogi je to položaj trupla oz. šavasana.
Drža in čustva
Drža je pomembna tudi za naše mentalno zdravje. Soodvisnost misli, občutkov, čustev in telesnih procesov je verjetno izkusil že vsak. Vabim vas, da naredite kratko in preprosto vajo.
Usedite se na stol, spustite glavo naprej, potisnite ramena naprej (zaprite prsni koš), napnite trebušne mišice, namrščite čelo in plitvo dihajte. Vztrajajte v tem položaju 20 sekund. Ohranite položaj in pomislite na nekaj lepega, veselega, radostnega. Vam je uspelo?
Sedaj naredite nasprotno: sedite vzravnano, pokončno, ramena potisnite proč od ušes, sprostite trebušne mišice, glava je dvignjena, pogled usmerjen naprej, obrazne mišice sproščene, kotičke ustnic obrnite navzgor. Zopet vztrajajte 20 sekund in opazujte, kako doživljate ta položaj. V negativne občutke in misli bi se poglobili le z največjim naporom.
Joga se s pokončno držo veliko ukvarja.
Stoječe asane so tiste, ki najbolj pripomorejo k pravilnejši drži. Krepijo zavedanje našega centra, iztezajo hrbtenico in učijo pravilne poravnanosti telesa, da ne obremenjujemo hrbtenice in sklepov. Prinašajo stabilnost, ravnotežje in zavedanje stika s podlago. Zakloni krepijo hrbtne mišice, iztezajo hrbtenico in odpirajo prsni koš. Predkloni iztezajo hrbtenico, zasuki ohranjajo fleksibilnost hrbtenice in krepijo mišice okrog nje.
Zdrava hrbtenica je pokončna, gibka in podprta z močnimi mišicami okrog nje. Je srčika našega živčnega sistema, saj po njej poteka hrbtenjača, informacijska avtocesta iz naših možganov do slehernega kotička našega telesa. Naše zdravje in pretok energije sta močno odvisna od delovanja živčnega sistema, ali če hočete, od stanja naše hrbtenice. Bolj ko je hrbtenica pravilno poravnana in sproščena, boljši je pretok življenjske energije ali prane po njej, zato je v jogi položaj hrbtenice in njena gibljivost v ospredju. Kar se ne giblje, umira.
In kot je dejal Yogananda: ukrivljena hrbtenica je največji sovražnik samouresničitve.
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice