Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.

Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Vadba jogijskih telesnih položajev ali asan nas opremi s popolno paleto gibov, ki jih potrebujemo v vsakdanjem življenju: predkloni, zakloni, zasuki, vzpostavljanjem ravnotežja, prenašanjem bremen,… In prinaša še veliko drugih prednosti za telesno in psihično zdravje.
Običajno na naše gibanje nismo pozorni, razmišljamo o tisoč stvareh, ki jih počnemo. Naš um in telo sta vsak na svojem bregu. V asanah pa imamo priložnost, da naše gibanje zavestno izkusimo in začnemo raziskovati, kako se gibljemo in kako se naše misli in čustva dotaknejo našega gibanja.
Poleg tega je prakticiranje asan idealna priložnost, da se osredotočimo ne samo na fizični vidik vadbe, ampak tudi na nadzor nad našim gibanjem. Ko povežemo um in telo, naše misli in občutke, ko doživimo asano, imamo priložnost, da začutimo, kako naše telo sploh deluje.
Za izboljšanje gibljivosti nismo nikoli prestari. Z redno vadbo joge bo vaše telo postalo prožnejše, gibljivo in prilagodljivo. V asanah mišice varno raztezamo. Poleg tega joga povečuje obseg giba v sklepih ter »namaže« sklepe. Joga ne izteza samo mišic, ampak vsa mehka tkiva v telesu, torej tudi vezi, kite, mišične ovojnice. Blagodejno vpliva na hrbtenico, krepi mišice okrog vretenc in povečuje njeno prožnost. Na našem počutju se to odraža kot lahkotnost in pretočnost telesa.
Mnoge asane, kot so strešica, kobra, deska, gradijo moč zgornjega dela telesa. S staranjem to postane še posebej pomembno, saj se naša hrbtenica »seseda« in teži k nastajanju povečane kifoze (grbe v prsnem delu), zato morajo biti hrbtne mišice močne in v oporo hrbtenici. Stoječe asane krepijo sprednje in zadnje stegenske ter trebušne mišice. Pravzaprav ob pravilnem izvajanju skoraj vse asane krepijo trebušne mišice, ki so izrednega pomena za naš križ.
S povečano gibljivostjo in močjo pride tudi boljša drža. Z okrepljenimi trebušnimi mišicami bomo trup lahko držali pravilno vzravnan. Močne hrbtne mišice bodo odprle naš prsni koš. Današnji življenjski slog, ki vključuje veliko sedečega dela in stresa, pogosto prispeva k sključeni drži v prsnem delu. Prsne mišice se skrajšajo, mišice na nasprotni strani, na zgornjem delu hrbta so podaljšane in nimajo moči. Posledično je odprt prsni koš pri sedenju in hoji za nas naporen in ga brez krepitve ustreznih mišic ne moremo vzdrževati dlje časa. Zaradi pretežno sedečega dela so običajno skrajšane tudi mišice na zadnji strani nog upogibalke kolka. Slednja neposredno vpliva na položaj ledvenega dela hrbtenice. Drža, ki ni optimalna, sčasoma prinaša telesno neugodje, bolečine in trajne deformacije. Več o pravilni drži
Z vadbo joge se zavedanje vašega telesa dvigne na bistveno višji nivo. Prepoznavanje govorice telesa, ki vam sporoča, kdaj se držite ukrivljeno, sesedeno, kje se nahaja vaša roka ali noga brez da jo pogledate, ali brez potrebe obremenjujete nek sklep ali mišico zaradi napačne postavitve… Joga izboljša tudi koordinacijo telesa. Krepi živčevje, omogoča hitrejše potovanje živčnih signalov iz možganov v mišice in s tem večjo odzivnost telesa. Vse to so prednosti, ki so koristne vsak trenutek vašega dneva, ne samo na jogijski blazini.
V jogi večinoma delujemo na podaljševanju in poglabljanju diha, s tem stimuliramo parasimpatični živčni sistem in dosežemo sprostitev. Nasprotno v vsakodnevnem življenju večinoma stimuliramo simpatični živčni sistem, ki je odgovoren za odziv »boj ali beg« – torej adrenalinski stresni odziv. Spet druge dihalne tehnike so namenjene poživljanju telesa. Čeprav joga ni aerobna vadba, kot sta tek ali aerobika, je rezultat pogosto povečanje kapacitete pljuč, vzdržljivosti in izboljšanje športnih rezultatov.
Joga dokazano pomaga pri obvladovanju stresa, saj ga znižuje. Celo če ste prvič na uri joge, boste začutili učinke na zmanjšanje stresa. Joga utiša um, ki stalno »žlobudra« in premleva to in ono… Učinke jogijskih dihalnih tehnik smo že omenili. Tu so še rezultati biokemičnih procesov v telesu. Hormoni stresa, ki jih proizvaja nadledvična žleza, se znižajo. Zniža se tudi nivo nevrotransmiterjev, kar pomirja. Nekatere raziskave kažejo, da se poveča nivo oksitocina, hormona zaupanja in povezovanja; počutimo se sproščene in povezane z drugimi.
Joga izboljšuje ravnotežje, prožnost in moč telesa ter zmanjšuje tveganje za poškodbe v vsakdanjem življenju. Nekatere asane masirajo in tonizirajo vaše notranje organe, uravnotežajo delovanje žlez in pomagajo preprečevati bolezni sodobnega časa, kot so sladkorna, artritis in visok krvni tlak. Prav zdravje srca je med najbolj raziskovanimi področji vpliva joge na zdravje. Joga znižuje krvni tlak in srčni utrip ter izboljšuje krvni pretok.
O antioksidantih se največ govori v povezavi s hrano, vendar je tudi joga »antioksidant«, ki preprečuje poškodbe celic zaradi prostih radikalov. Jogo povezujejo tudi z znižanjem holesterola v krvi in krepkejšim imunskim sistemom. Odkar je joga postala priljubljena tudi na Zahodu, raziskujejo tudi njeno uporabnost v terapijah pri najrazličnejših boleznih, npr. osteoporoza, bolečine v hrbtu, astma, nespečnost, multipla skleroza, artritis,… Asane, kot so zasuki in plug, vplivajo na izboljšanje prebave in presnove. In še ena pomembna prednost: joga ob redni in ciljni vadbi upočasni proces staranja.
Z redno vadbo joge postopoma dosežemo večjo umirjenost, zadovoljstvo s samim seboj, samozaupanje, samozavest in notranji mir. Poveča se vaša življenjska energija ter stopnja samozavedanja in koncentracije. Ni redko, da se praktikantom joge sprostijo telesne, umske ali duševne blokade. Hatha joga tako pomaga prepoznavati vaše skrite psihične in fizične potenciale.
Biti v položaju ali izvajati določen položaj zahteva trud in koncentracijo. Obresti take vadbe so vedno boljše obvladovanje telesa in lahkotno izvajanje asan. Vendar tu ne gre zgolj za fizični vidik vadbe, saj lahko potegnemo vzporednico z našim čustvenim življenjem: učenja iz asan se prenesejo tudi v vsakdanje življenje. Naučimo se biti sproščeni v stresnih situacijah, aktivirati psihično moč, se skoncentrirati, predati ali postaviti zase, ko je potrebno.
Edini način, da se prepričate, kje vse joga prinaša dobrodejne učinke, je, da jo sami preizkusite.
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice