Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Kako mi NLP pomaga pri obvladovanju stresa
Kot življenje vsakogar je tudi moje sestavljeno iz negativnih in pozitivnih dogodkov. Tudi jaz si želim, da bi bilo življenje samo lepo, prijetno, pozitivno, vendar vem, da to ni mogoče. Neprijetnim dogodkom se ne moremo izogniti in tudi ni smiselno, saj lahko doživimo najgloblja učenja. Sem se pa naučila, kako se s težavami spoprijeti, kako obvladati vpliv dogodka na moje vedenje, zdravje in počutje.
Ko smo v stresni situaciji, vajeti našega vedenja običajno prevzamejo čustva. Ker sem povsem krvava pod kožo, se tudi meni to še vedno dogaja. Vendar vse redkeje, saj sem se naučila, kako se odzvati drugače, na premišljen in miren način. Kadar stres obvladam, imam moč, da sama izberem, v kolikšni meri bom svojim čustvom prepustila prosto pot. Nadzorujem svoje telo in misli. In imam možnost izbire!
Moč obvladovanja sebe v najrazličnejših situacijah ni nekaj, s čimer se eni ljudje rodijo, drugi pa pač ne. Nadzora nad svojim vedenjem se lahko naučimo. Prvi korak na tej poti je ozaveščanje neželenih odzivov; da se torej zavemo, katero vedenje nam ni všeč. Drugi korak je resnična želja po spremembi. Nadaljnji koraki so odvisni od tega, v katero metodo se boste poglobili, se jo naučili in jo uporabljali.
Kakšna je rešitev ponuja NLP za obvladovanje stresa?
Vse naše izkušnje so sestavljene iz slik, zvokov in občutkov, ki jih vidimo, slišimo in čutimo z »notranjimi« čutili. Pomislite na današnji zajtrk. Pred očmi vidite sliko sebe, kako zajtrkujete ali pa krožnik, s katerega jeste. Lahko slišite tudi zvoke, na primer radia, in občutite prevroč čaj na ustnicah, teksturo kruha v katerega ugriznete in vetrič, ki zaveje skozi priprto okno. Iz takih in podobnih občutkov je sestavljena izkušnja vašega današnjega zajtrka.
Notranje slike, zvoki in občutki so torej gradniki naših izkušenj. Ko doživimo nekaj stresnega, travmatičnega, čustveno intenzivnega, se zapišejo v naše nezavedno kot serija zaznav. Ko so enkrat zapisane postanejo generator našega odzivanja. Rodi se »progam našega vedenja«.
V vsakem od nas stalno tečejo programi, ki določajo naš pogled na stvari, prepričanja, stališča in vedenje. Te programe smo si izoblikovali sami skozi naše popotovanje skozi življenjske izkušnje. Mnogi od njih nas podpirajo pri naših prizadevanjih, mnogi pa so zastareli in tudi ne vedno pozitivni.
Dobra novica je, da te programe lahko spremenimo, torej preprogramiramo naše vzorce odzivanja v stresnih situacijah. Tako naše vedenje, ki nas ne podpira ali nas ovira, lahko odstranimo in ga nadomestimo z želenim vedenjem.
Kaj sem storila jaz?
- Namesto da bi se na drugačno mnenje sodelavca odzvala z jezo, reagiram mirno.
- Namesto da bi bila siva miš, izrazim svoje mnenje.
- Namesto da dovolim žalitve, jasno povem, da to ni sprejemljivo.
- Namesto da reagiram panično, ohranim trezno glavo.
- Namesto da si upam zanesti samo nase, zaupam tudi drugim.
- Namesto da sem v stresu zaradi časovne stiske, se od doma opravim pravočasno.
- Namesto da sprejmem vsako delo in sem preobremenjena, znam določiti mejo…
Razumevanja ozadja tovrstnih sprememb in tehnik samega spreminjanja vzorcev odzivanja na stresne situacije se naučite na NLP Praktiku. Na seznam boste lahko dodali svoje spremembe, ki si jih želite, in zaživeli bolj svobodno!
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice