Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.

Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Da je joga učinkovita pri lajšanju stresa in s stresom povezanih simptomov je danes že splošno priznano. Toda kako se običajna praksa joge primerja s tradicionalnim zdravljenjem pri s stresom povezanih zdravstvenih težavah, kot so nespečnost, visok krvni tlak, depresija in tesnoba?
Švedski raziskovalci so naredili prvo študijo povezanosti joge in stresa v osnovnem zdravstvu. Ocenili so učinke na paciente s široko paleto s stresom povezanih simptomov in diagnoz, od bolečin v ramenih do povečanega krvnega pritiska in depresije.
V študijo je bilo vključenih 37 pacientov. Na začetku so ocenili njihov nivo stresa, izgorelosti, strahu, depresije, bolečin, nespečnosti, kakovosti življenja, srčnega utripa, količino kisika v telesu, krvnega tlaka in gibljivosti prsnega koša. Paciente so nato naključno razdelili v dve skupini; 18 jih je prakticiralo jogo, 19 pa jih je bilo deležno standardnega medicinskega zdravljenja.
Raziskovalci so uporabili obliko joge imenovana MediYoga, ki so jo razvili v Institute for Medical Yoga v Stockholmu. Temelji na kundalini jogi in uporablja kombinacijo dihalnih tehnik, manter, asan in meditacije. Po besedah avtorjev MediYoge je gibanje pri tej obliki jogijske prakse počasnejše kot pri večini ostalih vrst joge. Kot komplementarno zdravljenje jo uporablja približno 100 klinik in specializiranih privatnih kirurških ustanov na Švedskem.
Udeleženci »jogijske skupine« pacientov so jogo prakticirali enkrat tedensko 60 minut. Vadbo so pričenjali z 10-15 minutnimi dihalnimi vajami v ležečem položaju. Sledilo je 20-30 minut gibanja in raztezanja v sedečem položaju, ter nato 10-15 minutni položaj trupla. Zaključili so z 5-10 minutno meditacijo.
Pacienti v »standardni skupini« so prejemali zdravila, bili individualno fizično aktivni ali imeli na voljo posvetovanje z medicinsko sestro, psihologom, psihoterapevtom ali svetovalcem.
Rezultati študije kažejo, da je »jogijska skupina« pacientov v primerjavi s kontrolno skupino bistveno znižala nivo stresa in zaskrbljenosti in občutila izboljšanje kakovosti življenja. Povečala se je tudi gibljivost prsnega koša in izboljšanje dihalnih vzorcev. Mnogo pacientov je zmanjšalo nespečnost. Obe skupini sta zmanjšali izgorelost, depresijo in bolečine.
Bistven napredek pri zmanjšanju stresa je bil najverjetneje rezultat dejstva, da joga praktikantom zagotavlja načine, kako bolj obvladati življenje in tako znižuje stres. Joga daje tudi orodja za obvladovanje misli in čustev, povezanih s strahom, kar zmanjšuje anksioznost. Čeprav je bilo zmanjšanje bolečine statistično primerljivo v obeh skupinah, so le redki udeleženci jogijske skupine po praksi joge občutili bolečine. Bolečine so se najbolj zmanjšale v glavi, vratu in ramenih ter hrbtu in trupu.
Avtorji študije so poudarili pomen joge kot novega terapevtskega orodja. »Ortodoksna medicina je krasna v nujnih primerih, joga pa je dovršen filozofski sistem, ki podpira samozdravljenje našega telesa«, so zapisali.
Več o tem, kako joga zdravi si lahko preberete v blogu Kaj so čakre in kako delujejo.
Vir: www.yogaonline.com
Köhn, Persson, Lundholm et al.
Medical yoga for patients with stress-related symptoms and diagnoses in primary health care: a randomized controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Epub 2013 Feb 26.
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice