Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Kako si svojo resničnost ustvarjamo sami
Kar izgovorimo, ustvarja našo resničnost. Položaj našega telesa ustvarja našo resničnost. Oboje vpliva na to, kaj se nam mota v mislih – in ustvarja našo resničnost. Resničnost si torej ustvarjamo sami, ali se tega zavedamo ali ne. Kako se ta proces odvije?
Jezik je pomembno orodje za ustvarjanje naše resničnosti.
Na kakšen način? S tem ko nekaj izrečemo, ustvarimo priklic naše izkušnje, izkušnjo poustvarimo. Primer: ko govorimo včerajšnjem obisku kina, si ga prikličemo v spomin in ga podoživimo. S tem ko govorimo o tem, ustvarimo priklic.
Denimo, da še nikoli niste bili v kinu. Na osnovi česa bi o govorili v tem primeru? Kadar nimamo česa priklicati, ker tovrstne izkušnje še nimamo, si jo moramo ustvariti. To lahko storimo na podlagi podobnih izkušenj (npr. gledanja televizije), izkušenj drugih (npr. sestre, ki je bila v kinu), iz medijev, knjig, interneta….
S tem ko smo to izrekli, smo izkušnjo tudi ustvarili. Ko ustvarjamo jezik skozi sistem zaznav, s tem ustvarjamo nam lastne izkušnje, ki temeljijo na naši percepciji o tem, kakšen naj bi svet bil.
Z jezikom torej opisujemo izkušnje, prikličemo podoživljanje le-teh ali izkušnje ustvarjamo.
Resničnost si ustvarjamo z jezikom.
Doživljanje je pomembnejše od vsebine
Pobrskajte sedaj po svojem spominu in izberite za vas najboljši film, kar ste jih videli. Zamislite si, kako v najsodobnejšem kinu gledate ta film. Všeč vam je zgodba, igralci, filmska glasba… Sedaj si zamislite, da ste pri babici in ta isti film gledate na njenem še črno-belem televizorju izpred mnogo let. Zvok je hreščeč, na majhnem starem zvočniku glasba sploh ne pride do izraza. In kje so vsi ti vizualni in zvočni efekti, ki ste jih doživeli na velikem kino platnu!?! Majhen ekran z razponom odtenkov od črne do bele je prava revščina. Poleg tega slika vsakih nekaj minut za trenutek izgine…
Vrnite se v trenutek tukaj in zdaj in razmislite: Film, ki ste ga gledali v sodobnem kinu in na babičini televiziji je bil isti. Vendar je izkušnja v prvem in drugem primeru povsem različna. Kaj vam to pove?
Doživljanje je pomembnejše od vsebine.
Vse, kar doživljamo v življenju, so le stanja, ki se nenehno spreminjajo in prehajajo iz ene kvalitete v drugo. Takšna je narava sveta, v kateri živimo. Zato ni toliko pomembno, kakšno je naše trenutno stanje, kot to, kako to dojemamo in kako se s svojimi notranjimi stanji in vedenjem na to odzivamo z mislimi in čustvi.
Povezanost misli, občutkov in drže
Soodvisnost misli, občutkov, čustev in vaše drže telesa ste verjetno že izkusili. Ko ste žalostni, je vaša drža sključena, pogled usmerjen navzdol, zaprli ste se vase. Ko ste veseli, po svetu hodite pokončno, poskočno, prsni koš je odprt, obraz sproščen. Tako vaše notranje doživljanje vpliva na vašo telesno držo. Velja pa tudi obratno. Z naslednjo kratko in preprosto vajo preizkusite, kako drža vpliva na vaše počutje in notranje stanje.
Usedite se na stol, spustite glavo naprej, potisnite ramena naprej (zaprite prsni koš), napnite trebušne mišice, namrščite čelo in plitvo dihajte. Vztrajajte v tem položaju 20 sekund. Ohranite položaj in pomislite na nekaj lepega, veselega, radostnega. Vam je uspelo?
Sedaj naredite nasprotno: sedite vzravnano, pokončno, ramena potisnite proč od ušes, sprostite trebušne mišice, glava je dvignjena, pogled usmerjen naprej, obrazne mišice sproščene, kotičke ustnic obrnite navzgor. Zopet vztrajajte 20 sekund in opazujte, kako doživljate ta položaj. V negativne občutke in misli bi se poglobili le z največjim naporom.
Kot je ste lahko občutili v zgornji vaji, sprememba v fiziologiji prinese tudi spremembo v notranjem doživljanju.
Resničnost si ustvarjamo torej z jezikom (pomembno je kaj govorimo) in z našim odzivanjem na trenutna stanja (pri čemer je pomemben tudi položaj našega telesa). Tako zavestna uporaba jezika kot telesa nam torej omogočata, da si oblikujemo resničnost, ki je bližje našim željam. V odločilni meri lahko na doživljanje naše resničnosti vplivate sami.
Zdaj ko to vem, kako si lahko sam pomagam?
- Svoje telo uporabljajte zavestno. Poglobljena znanja o tem lahko dobite tudi na kateri od mojih delavnic.
- Prakticirajte jogo. Za preseganje neželenih misli, občutkov, čustev ter za krepitev želenih notranjih stanj hatha joga uporablja asane (telesne položaje). Asane krepijo pogum, odprtost, notranjo moč, radost, fokus… Če ste začetnik, je smiselno, da poiščete usposobljenega učitelja joge ali se vpišete na tečaj hatha joge.
- Če želite delovanje vašega uma v svoje roke, razmislite tudi o udeležbi na treningih nevrolingvističnega programiranja (NLP). Tu boste bolj poglobljeno spoznali razumevanje opisanih procesov in orodja za doseganje resničnosti, ki si jo želite. NLP je že mnogim spremenil življenje.
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice