Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Ajurveda: kaj je najbolj pomembno pomladi
V naši tradiciji sta prihod pomladi zaznamovala dva praznika: Pust in Velika noč. Ta čas je pomenil, da se zima počasi poslavlja in da se vsa narava pripravlja na pomlad. Vso nesnago, ki se je nabrala v domovih čez zimo, je človek pomladi počistil. Tudi narava se pomladi najprej očisti s topljenjem snega in obilnim deževjem. Šele potem se prične bujen razcvet in rast.
Kaj pa mi sami? Smo se očistili pozimi nabranih strupov v naših telesih? Smo »prezračili in obnovili« naše poglede na svet in na prvo mesto postavili spoštovanje, resnico, ljubezen in sočutje? V krščanski tradiciji je bil pomladni del leta namenjen postu, kar je popolnoma ustrezalo naravnim dogajanjem, saj je ravno v tem času že primanjkovalo zaloge iz prejšnjega leta, novega rastja pa še ni bilo. Obenem je to pomenilo, da je telo pričelo z intenzivnim razstrupljanjem in s tem popolnoma usklajeno delovalo z ritmi narave.
Ali smo v današnjem, potrošniško naravnanem času, še priča praznim shrambam in s tem posledično izpostavljeni reduktivni dieti v pomladanskem času? Za večino ljudi to že zdavnaj ne velja več. Hrana je postala bolj poceni in jo je vedno dovolj, mi pa smo pri tem spregledali, da gre zniževanje cene sodobne prehrane na naš račun. V meso, mleko in mlečne izdelke, moke, olja, zelenjavo in sadje se je prikradlo vse več stvari, ki zastrupljajo človeka in to so: hormoni, pesticidi, aditivi, barvila, ojačevalci okusov, antibiotiki, konzervansi itd. Obenem se je povečala količina dražljajev iz okolja: TV, osebni računalniki, mobiteli, časopisi…, ki onesnažujejo naš notranji prostor miru in harmonije. Zaradi tega je še toliko bolj pomembno generalno čiščenje telesa in uma in najbolj ugoden čas je ravno pomlad, ko nas narava, ki se tudi čisti pomladi, pri tem najbolj podpira.
Po ajurvedi si lahko zelo preprosto pomagamo sami. Najprej je potrebno telo očistiti nakopičenih strupov, šele nato se lahko ustrezna zelišča in hrana pravilno absorbirajo. Skoraj vsakomur koristi blago razstrupljanje spomladi: uživanje sveže zelenjave-radiča, motovilca, regrata, hrena in zelišč oz. začimb kot so kopriva, rman, kurkuma, ki čistijo kri ter uživanje pripravkov iz semena pegastega badlja, ki čisti jetra.
Vaša prehrana pomladi naj vsebuje več grenkih, trpkih (grenka je vsa zelenjava) in pekočih jedi. Priporočljivo je uživanje stročnic (grah, leča, fižol…), ki so v glavnem trpkega okusa. Radič, špinačo, čebulo, česen lahko jeste skupaj s pekočimi začimbami (ingver, kajenski in črni poper). Po vsakem obroku spijte čaj iz enakih delov ingverja, črnega popra in cimeta. Če ste po naravi bolj vroči ali imate težave s pekočo zgago in razjedami v prebavnem traktu, potem po obroku pijte čaj iz enakih delov kumine, janeža in koriandra ter pekoče začimbe in pekočo hrano uživajte v zelo majhnih količinah in poredko. Od mesa je dopustno jesti zajca, piščanca in divjačino, ne priporočamo pa race, morskih sadežev, rakovic in podobnega morskega življa.
Uporabljajte manj ghija (kuhano surovo maslo) in mlečnih izdelkov. Priporočljiva pa je skodelica tople vode in žlička medu par krat na dan. Obrok lahko končate tudi s skodelico svežega lassija (sirotka in začimbe: koriander ali/in kumina).
Idealno bi bilo, da se zbudite zgodaj in si privoščite jutranji sprehod. Od jogijskih vaj je priporočljiv Pozdrav soncu, od tibetanskih Vrelec mladosti. Pravilna in koristna je vsaka vadba, pri kateri se predihamo in ogrejemo do rahle spotitve. Vsako pretiravanje se odsvetuje.
Če se spopadate s pomladnimi alergijami ali imate občutek, da je vaše črevesje onesnaženo, ker je blato lepljivo in močno neprijetnih vonjav, morate ukrepati takoj. Na voljo je razstrupljevalna dieta ter zelišča in postopki, ki ga pomagajo očistiti. Eno od najboljših ajurvedskih zelišč za čiščenje črevesja je Triphala, ki jo lahko varno uživate skozi daljše časovno obdobje. Vendar včasih ta ukrep ne zadostuje in je potrebno storiti kaj več.
Kako očistiti sebe na telesnem nivoju? Po ajurvedi so strupi oz. ama v telesu glavni vzrok bolezni. Zastrupljenost v telesu občutimo kot utrujenost ali občutek težkosti. Lahko povzroča zaprtje, slabo prebavo, pline in drisko ali pa slab zadah in telesni vonj, slab okus v ustih, trdost telesa in »težko« glavo oz. nejasnost v mislih. Na hitro zastrupljenost opazimo zjutraj kot gosto oblogo na jeziku. Belkaste obloge po vsem jeziku kažejo na prisotnost strupov povsod v telesu. Če je obložena zadnja tretjina jezika, je ama v črevesju. Ama povzroča bolezni in blokira asimilacijo hranilnih snovi. Ama oslabi imunski sistem in lahko povzroči, da telo napade samega sebe (avtoimune bolezni) ter vrže metabolizem iz ravnovesja. Kaj storiti, da to stanje popravimo oziroma da se preventivno pojavu zastrupljenosti oz. zakisanosti organizma izognemo?
V januarju in februarju sem pisala o vsakodnevnem razstrupljanju in dnevni rutini, ki zjutraj spoštuje režim čiščenja. Če se tega redno držimo, je zelo malo verjetno, da je naše telo zastrupljeno. Vendar je potrebno upoštevati tudi stanje našega uma. Če so naše misli pretežno negativne, se z njimi dobesedno zastrupljamo, saj z njimi motimo naraven potek procesov(biokemije) v telesu. Torej je potrebno ukrepati na dveh nivojih, fizičnem in psihičnem.
Sanskrtska beseda »ama« označuje strupe v telesu, ki so lahko zunanjega izvora ali pa jih zaradi nizkega prebavno-presnovnega ognja proizvaja telo samo. Nastajajo lahko s slabim kombiniranjem hrane, neustreznim izločanjem odpadnih snovi in pri motnjah v došičnem(energijskem) ravnovesju v telesu. Posledično se neprebavljeni in neabsorbirani delci hrane kopičijo v želodčno-prebavnem traktu. Tam se spreminjajo v strupeno, lepljivo, smrdljivo, smoli podobno substanco, imenovano ama.
Ko se v okolju zvišuje temperatura in v naravi nastopi obdobje rasti, se postopno začno na površju telesa pojavljati notranji strupi, ki so se nabrali čez zimo. Pomembno je, da jih v tem obdobju izločimo iz telesa. V našem podnebju je za izvajanje čistilnih postopkov najbolj primeren mesec maj.
Za pomoč pri preprečevanju alergij, senenega nahoda in sinusnega vnetja je zelo priporočljiva pančakarma (zdravilno oljenje, terapevtski klistir, odvajanje). To je precej zapleten postopek petih čiščenj, ki se navadno izvaja pod nadzorom ajurvedskih terapevtov oz. zdravnikov. Domača pančakarma je blažja oblika čiščenja in je primerna za izvajanje v domačem okolju, če je človek relativno krepak.
Pomlad je tudi dober letni čas za izvajanje postenja. Priporočljiv je post z zelenjavnimi sokovi, jabolčnim sokom in bazičnimi zelenjavnimi juhami. Ajurvedska medicina svari pred popolnim postom in nas predvsem opozori, da ljudje, ki so šibki, zelo stari ljudje ali mlajši otroci ne smejo izvajati posta. Tudi dolžina posta je različna glede na energijsko konstitucijo posameznika. Če želite navodila za domačo pančakarmo ali kakšen post in koliko trajajoč je za vas primeren, lahko informacije dobite v našem društvu Prvi Korak. Prav tako vam lahko osebno svetujemo katera zelišča in kakšna vrsta hrane vas glede na vašo individualno energijsko konstitucijo najbolj uravnoteža.
Od dihalnih vaj priporočamo »bhastriko« oziroma ognjeni dih, ki dvigne presnovno-prebavni ogenj in pospeši izgorevanje strupov. Pomaga tudi dihanje skozi desno nosnico. Obe dihalni vaji ogrevata telo, zaradi tega naj jih ne izvajajo osebe, ki jim je stalno vroče ali imajo občasne vročinske oblive. Taki ljudje naj občasno dihajo skozi levo nosnico, ker si bodo tako hladili telo. Vseh teh dihalnih vaj se lahko naučite na delavnicah, meditacijah in vadbah, ki jih organizira naše društvo.
Čez dan ne počivajte pretirano. Zelo priporočamo vsakodnevno vadbo do rahle spotitve. Vsak dan si vzemite nekaj časa za blagodejno tišino, v kateri se lahko popolnoma sprostite in tja odložite vse svoje težave in bolečine. To so trenutki meditacije, v kateri si lahko čisto počasi in z rahlimi presledki med besedami ponavljate sledeče besedilo: Moj pravi JAZ se razodeva v tišini. To je bitje, ki pripada večnosti in blaženosti. Nič ga ne more prizadeti ali raniti. Živi v meni in mi je vsak trenutek na razpolago. Njegova neomejena energija me obnavlja in sprošča. Njegovo vodstvo me vedno vodi v smeri mojih najglobljih želja in njihove izpolnitve.
Andreja Koprivec, ajurvedska svetovalka, www.prvikorak.si
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice