Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Epidemija stresa: kako pri tem pomaga joga
Ker je joga splošno priznana antistresna terapija, se ljudje množično udeležujejo vadb ali tečajev joge. V nedavni ameriški študiji je kar tri četrtine obiskovalcev tečajev joge dejalo, da to počnejo z namenom obvladovanja stresa.
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres ena večjih zdravju škodljivih nevarnosti 21. stoletja. Že vsaka tretja oseba naj bi stalno imela simptome stresa. Ocenjujejo, da so bolezni, ki so povezane s stresom, vzrok za 70-90 % vseh obiskov pri zdravniku. Ameriško zdravniško združenje (American Medical Association) celo navaja, da kar 80 -85% vseh bolezni lahko pripišemo stresu.
Stresa ne moremo tehtati, meriti ali ga določiti s pomočjo rentgena ali ultrazvoka. Stres je občutek, ki ga posameznik zaznava, ko so zahteve večje od njegovih virov. Če ga torej želimo obvladati, moramo narediti še kaj več, kot zgolj raztezati in krepiti mišice. Prej ali slej se srečamo z raziskovanjem lastnih občutkov in zaznav. Zato je vsaka dobra praksa joge usmerjena v raziskovanje svojega telesa, občutij in diha. Pravzaprav je v prvi vrsti dih tisti, ki nas najlepše vodi po tej poti. Zavestna vadba joge bo pripeljala do tega, da se celotno telo organizira okrog diha.
Da od stresa lahko postanemo odvisni je še ena zanimiva plat epidemije našega časa. Odziv telesa »boj ali beg« lahko hitro postane droga. Navadimo se na povečano proizvodnjo adrenalina in endorfinov v našem telesu, celo do te mere, da tudi ko stresorjev ni, stalno iščemo nekaj, da bi zapolnili to vrzel. Na urah joge vidimo ljudi, ki preprosto ne morejo ležati na hrbtu nekaj minut, brez da bi karkoli počeli in se pri tem v svoji koži počutili prijetno.
Ironija je, da ne glede na to, kako fizično poglobljeno nekdo izvaja asane, dokler ne more preprosto ležati na hrbtu nekaj minut, nima veliko možnosti, da bi bil sproščen pri vsakdanjih opravilih kot so delo, odnosi z drugimi, življenje nasploh.
Verjetno je edino resnično orožje proti stresu intimnost, bližina s samim seboj. Lahko se kaosa življenja lotimo z najpametnejšimi telefoni, ultra učinkovitimi kremami proti gubam ali tabletami vseh barv in oblik, a umiril nas bo le stik s seboj. Takrat um ne vsrkava nemira, tesnobe ali če hočete stresa iz okolice in to je najboljša antistresna obramba. Odkrijemo jo lahko le v sebi. In kje je tu joga? Moja učiteljica joge pravi: »Joga je pot navznoter, da bi lahko bolje delovali navzven.«
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice