Vsak mesec izberem eno od vprašanj s področja komunikacije, joge ali razumevanja telesa in uma ter nanj odgovorim v blogu.
Močan trebušni center – nasvidenje bolečine v križu
Na urah joge, pa tudi pilatesa in sorodnih vadb, boste pogosto slišali navodilo »aktiviraj trebušni center«. Kaj to pravzaprav pomeni? Zakaj je tako pomembno, da pri gibanju aktiviramo center telesa?
Ker, ko nas boli križ, je pogosto vzrok prav v šibkih mišicah trebušnega centra. Ko naravnamo medenico v nevtralen položaj, so mišice trebušnega centra tiste, ki ta položaj ohranjajo in s tem varujejo naš križ.
Ampak začnimo na začetku. Predstavljajte si vaš najljubši terenski avto. Z zelo zmogljivim motorjem. Kaj vse zmore, ko pohodite stopalko! In kako dobro se obnese, ko ga dejansko spustite z vajeti in zapeljete z asfalta na bolj grobo in neutrjeno podlago. In sedaj si zamislite, da bi bil ta avto brez vzmetenja. Bi bila vožnja prijetna? Kako bi vzdrževali smer vožnje? Bi se vam tudi avto kaj smilil, ko bil z vsakim prevoženim kilometrom bolj poškodovan? Kako bi to čutili na vaši hrbtenici?
V tej zgodbi sistem vzmetenja predstavljajo globoke trebušne mišice. Njihova naloga je, da stabilizirajo telo kljub pritiskom in sunkom, ki delujejo nanj. Stabilizacija telesa se torej prične globoko v spodnjem delu našega trupa. Globoke trebušne mišice (pogosto uporabljan izraz je tudi trebušni center ali stabilizatorji) sestavljajo mišice medeničnega dna, globoka trebušna mišica (transverzus abdominis) in globoke hrbtne mišice (multifidus). Njihova naloga je stabiliziranje hrbtenice, reber in medeničnega obroča, da imajo naše roke in noge stabilen temelj iz katerega lahko delujejo. Trebušni center je dejansko center našega gibanja. Samo gibi rok in nog, ki jih zavestno izvedemo iz trebušnega centra, nosijo v sebi pravo moč in energijo.
Motor predstavljajo naše zunanje mišice centra, katerih naloga je gibanje. Nahajajo se nad globokimi trebušnimi mišicami oz. v smeri proti zunanjosti telesa. V tej skupini so prema trebušna mišica (rectus abdominis), bolj poznana pod imenom »six pack«, notranje in zunanje poševne mišice (obliki, na bočni strani) in vzravnalka hrbtenice (erector spinae).
Globoke in zunanje trebušne mišice tvorijo t.i. center (angl. core), skupino mišic trupa, ki stabilizirajo medenico in hrbtenico. Trebušne mišice so povezane z medenico, preko nje s hrbtenico, spredaj se prepletajo z mišicami prsnega koša… In ko pogledamo telo kot celoto, hitro ugotovimo, da je center telesa pravzaprav cel trup. Roke in noge se pri svojem gibanju zanašajo na stabilnost trupa; moč ki jo pri tem ustvarjajo, je zelo odvisna prav od njegove stabilnosti. Trebušni center je preprosto le pomembno poglavje, ne pa cela zgodba.
Tako kot je vožnja brez vzmetenja neudobna in prej ali slej povzroči škodo na avtomobilu, tudi oslabljene mišice centra niso brez posledic. Brez zavedanja vloge centra, našega telesa ne bomo uspeli naravnati v nevtralen položaj, nekje med popolno sproščenostjo na eni strani in zakrčenostjo na drugi strani in ga ohranjati. Tak »sproščeno aktivni položaj« zagotavlja varno gibanje (še posebej hrbtenici), optimalen položaj medenice (od katerega je odvisen tudi položaj hrbtenice), optimalno dihanje ter močne gibe rok in nog. Celotno telo je močnejše, saj svojo moč črpa iz centra.
Z izjemo nekaj sprostitvenih asan v jogi praktično ni položaja, ki bi ga lahko izvedli brez aktivacije mišic centra. Z izvajanjem asan krepimo tako mišice same kot njihovo zavedanje. Največji smisel treninga mišic centra pa je optimalnejše delovanje v vsakdanjem življenju: pri dviganju bremen, nošenju vrečk iz trgovine, pestovanju otroka, kuhanju, čiščenju stanovanja… Pri vseh teh opravilih ima aktivacija centra pomembno vlogo, saj ustvarja močno in stabilno osnovo za telesne gibe, kar
- varuje hrbtenico in okončine pred poškodbami,
- ščiti osrednji živčni sistem (hrbtenjačo, ki poteka v hrbtenici) in notranje organe,
- krepi mišice trupa,
- podpira notranje organe in jih nežno masira,
- omogoča optimalnejše dihanje,
- pomaga krvi in limfi, da svobodneje krožita.
Pravilnega izvajanja vaj za krepitev trebušnega centra, ki varuje vaš križ, se lahko naučite na tečajih joge ali na delavnici Srečna hrbtenica.
Deli članek naprej
Želite prejemati obvestila o zanimivih Promovitinih dogodkih in koristne nasvete?
Prijava na e-novice